Geleneksel olarak araba galerileri şehir dışında ya da şehir merkezlerini kenarında bulunan ve ikinci el veya bayiliğini tuttuğu sıfır araçları satmak için satış personelinin becerilerine bağlı kalan bir işletme modeliydi.

Ancak bu model otomobil sektöründe bulunan firmalar arası rekabetin hızla artmasından dolayı zaman icinde gelişime uğramıştır.

Dönem itibariyle araç galerilerinin maliyet yönetimi, alım ve satış zamanlaması, uygulanan fiyatlandırma teknikleri, satış öncesi ve sonrası teknoloji odaklı hizmet kalitesi gibi unsurlar piyasada ayakta kalabilmek için daha da büyük önem kazanmaktadır. 

KKTC de sektör durumu

KKTC’de otomotiv üretim yapabilen firma bulunmamaktadır. Ülkede bulunan tüm araçlar yurt dışında ithal gelmektedir. Otomobil sektörünü oluşturan işletmeler sıfır araç satışları yapan bayiler ile ikinci el araç satışı yapan galerilerdir.

Bahsedilen araç galerilerinin büyük çoğunluğu Lefkoşa da bulunup, Magusa ve Girne Lefkoşa’yı takip etmektedir. Ocak 2014 ayı üzerinden yapılan bir araştırmaya göre, sıfır araç satışları geçen yıl Ocak 2013 e göre 38% oranında azalma göstermiştir.

Geçen yıl ocak ayında 283 araba satılırken, bu rakam 2014 ocak ayında 175’e gerilemiştir.  Döviz değerlerinin hızla yükselmesi ve bunun yanında seyrüsefer, fon ve gümrük gibi ücretlerinin sürekli olarak zamlanması, araç alım satışında yaşanılan gerilemenin en önemli sebepleri arasındadır.

Halkın sektöre olan ilgisi azaldığından dolayı, zor zamanda ayakta kalabilmek için çırpınan birçok galeri özel kampanyalar yaparak müşterilerini araç alımına yöneltmeye çalışmaktadır. 

GRS olarak size nasıl yardımcı olabiliriz ?

KKTC, Türkiye ve Uluslararası düzeyde yaptığımız çalışmalar sonucu kazandığımız deneyim ve engin bilgi birikimiyle araç galeri sektöründe uzman bir konumdayız.

Araç galeri sektörü hakkında düzenli bilgi akışı, muhasebe, vergi, denetim, bütçeleme, risk analiz ve diğer danışmanlık hizmeti sunarak sektörde daha sağlıklı adımlarla ilerlemeniz konusunda yardımcı olabilir ve sizin başarınıza katkıda bulunabilmek için yüksek kalite hizmet sağlayabilir.