İçinde yaşadığımız ekonomik ve ticari sistemin gereği olarak tüketiciler günlük ihtiyaçlarını karşılamak için elektrikli-elektronik eşyadan mobilyaya, gıdadan mutfak malzemesine, giysiden temizlik malzemesine kadar yüzlerce  çeşit tüketim malını perakendecilerden almak durumundadır.

Modern Dünya ülkelerinde son yıllarda özellikle bu sektörde internet üzeri alışveriş ortamı çok gelişmiştir. Bunun başlıca nedeni ise halkın sektöre duyduğu ihtiyaç ve müşteri taleblerinin bu yönde büyük artış göstermesidir. 

Bu sektörde faaliyet gösteren veya faaliyet göstermek için hazırlık yapan işletmeciler veya şirketlerin bilmesi gerekir ki, Perakende sektöründe satılan tüketim mallarının büyük bir çoğunluğu sahip olmaları gereken özellikleri barındırmaları açısından sağlık ve güvenlik koşullarına uygun yasal düzenlemeler tabii tutulmaktadır.   

KKTC de sektör durumu

Türkiye ve diğer Avrupa ülkelere kıyasla internet üzeri perakendecilik KKTC’de geri kalıp ve tüketici ürünleri çok daha yüksek ücretle halka sunulsada, ekonomik dönüşümün yaşandığı KKTC’de Perakende sektörü ülkenin son 10 yılda en hızlı büyüme gösteren sektörü olmuştur.

Perakende ürün fiyatlarının diğer ülkere kıyasla daha yüksek olmasının başlıca nedeni tüketim ürünlerinin çoğunlukla yurtdışından ithal edilip yüksek gümrük ücretlerine tabii tutulmasıdır.

KKTC’de perakende ürün fiyatlarının yüksek olması nedeniyle, birçok tüketici bazı ürünler satın alırken tercihini Yurtdışı veya Güney Kıbrıstan yana kullanmaktadır.

Bu sebepten dolayı, KKTC’de perakende sektöründe faaliyet gösteren gerçek veya tüzel kişilerin özellikle ithalat, gümrük, ve diğer vergi unsurlarını çok iyi planlayıp piyasadaki rekabette ayakta durabilmek için fiyat politikasını sağlıklı bir biçimde uygulaması gerekmektedir.

GRS olarak size nasıl yardımcı olabiliriz ?

Perakende yiyecek, içecek, tütün, teknoloji veya giyimle ilgili lüks olsun, Saydam&Co’da bulunan deneyimli sektör uzmanlarımızın yardımı ile tüketici haklarını korumak adına sürekli değişen yasal düzenlemelere uygun hareket edebilmeniz, ve bunun yanında bulunduğunuz sektöre özel zorluklar ve fırsatları en iyi şekilde kullanabilmeniz için size yardımcı olabiliriz.