Genel olarak bankaların işlemleri ve yapıları diğer işletme kuruluşlara kıyasla daha karmaşıktır. Bunun nedeni ise, müşteri portfolyosunun ve hizmet ağının diğer ticari kuruluşlara nazaran çok daha geniş kapsamlı olmasıdır.

Dünyada geleneksel bankacılık kavramı; mevduatları koruma ve kredi hizmeti sağlamak zaman aşımında genişletilerek on-line ödeme hizmetleri, para havaleleri, çek ödemeleri, sigorta, ve yatırım araçları kullanmaya kadar getirildi.

Dünya Bankaları teknoloji kullanımı git gide daha yüksek seviyeye getirerek karmaşık banka işlemlerini daha iyi kontrol edebilmekte, rekabet avantajı yaratmak için müşterilerine daha kaliteli ve hızlı hizmet sunabilmektedir.

Teknolojinin hızla gelişmesinden dolayı, diğer sektörler gibi bankacılık sektörü de yeni bir çağ atlama aşamasındadır.  

KKTC de sektör durumu

KKTC’de faaliyet göstermekte olan Bankalar, Merkez Bankasının yakın denetimlerine tabi tutulmaktadır. Birçok uluslararası Bankacılık regülasyonlarının uygulanmakta olduğu KKTC’de, Yerel ve Şube Bankacılığı olmak üzere tamamının Merkez Bankası Denetimine bağlı olduğu iki farklı yapı bulunmaktadır.

Merkezi KKTC bulunan ve “Yerel Banka” olarak nitelendirilen toplam 13, Merkezi Yurt dışında bulunan ve KKTC Merkez Bankasından almış olduğu “Bankacılık Lisansı” ile faaliyet göstermekte olan 7 ve Kamu Bankası statüsünde 2 olmak üzere toplamda 22 Banka faaliyet göstermektedir.

KKTC Merkez Bankasının üçer aylık dönemlerde yayınlamakta olduğu “KKTC Bankacılık Sektörü ve Gelişmeleri” isimli raporu inceleyerek, Bankacılık Sektörünü yakından takip edebilirsiniz. Kaynak: http://www.kktcmerkezbankasi.org

GRS olarak size nasıl yardımcı olabiliriz ?

Saydam&Co ailesi olarak, KKTC Merkez Bankası’nın mevcut regülasyonları kapsamında “Bağımsız Denetçi Lisansı” na haiz olarak hale hazırda Bağımsız Denetimini yapmakta olduğumuz beş Banka haricinde, bugüne kadar pek çok Banka kuruluşunda, devrinde ve yeniden yapılandırılmasında başarılı projelere imza attık.

Bizim inancımıza göre özellikle KKTC’de faaliyet göstermekte olan Yerel Bankaların geleneksel bankacılık modelinin yenilenip teknoloji kullanımının üst düzeyde olduğu modern bir bankacılık yönetimi oluşturulması gerekmektedir.

Saydam&Co bünyesinde sadece Banka Denetimi, Bankacılık Sektörü ve Finansal Gelişmeler üzerine danışmanlık hizmeti veren ayrı bir ekibimiz bulunmaktadır.

Dinamik bir sektör olan Bankacılık Sektörüne yönelik sürekli değişen Yasal uygulamaların uygulanması noktasında da “Vergi Danışmanlığı” da vermekte olan şirketimiz, sektörel tecrübesi ile birçok yatırımcının ihtiyaç duyduğu finansal kaynağa ulaşması adına da Sektörde lider bir görev üstlenmiş bulunmaktadır.