Seçimlerin yaklaşıyor olması nedeniyle tüm kamuoyunun siyasete odaklanmasıyla ülkemiz için önem teşkil eden pek çok konunun geri planda kaldığını ifade eden Ekonomist Mehmet Saydam, ekonomi konusunun arka planda kalamayacak kadar önemli bir konu olduğunun altını çizdi.

11 aydır tasarı halinde bekleyen Serbest Bölge Yasa Tasarı’sı konusunda herhangi bir gelişmenin yaşanmamış olduğuna dikkat çeken Saydam, yatırımcıların KKTC’ye yatırım yapmalarına engel olan durumları anlattı. Öğlen Ajansı programında Cem Kar’ın konuğu olan Saydam; “Bu ülkeye yatırım yapılmamasının nedeni ne AB’dir, ne güneydir ne de ambargolardır. 35 yıldır bu insanları kandırdınız. Artık bunları geçin” dedi.

“YATIMCI KAZANCINI ÜLKESİNDE KULLANAMIYOR” Diğer ülke vatandaşlarının ve firmalarının KKTC’ye yatırım yapmayı neden tercih etmedikleri sorusunu yanıtlayan Saydam, bunun nedeninin yatırımcıların serbest bölgede %0 vergi ile kazandıkları karı, ülkelerinde kullanmak istedikleri zaman yüksek faiz oranlarıyla vergilendirmek zorunda olmalarına bağladı. Serbest bölge tasarısının mevcut konjonktür içerisinde adaya hiçbir katkı sağlamayacağına dikkat çeken Saydam bunun nedenini de açıkladı. Saydam; “ Biz bilmeden konuşan ve bilmeden yasa yapan bir toplumuz. Örneğin; Biz yatırımcılara ‘gelin ve serbest bölgede bir şirket kurun, sizden %0 vergi alacağız sadece bana kuracağın şirket için 5.000$ ver’ diyoruz. Yine de Türkiye’den kimse yatırım yapmaya gelmiyor. Çünkü Türkiye’de Kurumlar Vergisi Yasası’nda bir madde var ve o madde de; “TC vatandaşı bir insan dünyanın neresinde kar ederse etsin eğer o ülkede ödediği vergi minimum %15 ise Türkiye’de ikinci kez vergilendirilemez” diyor. KKTC’de bu yatırımcı kurduğu serbest bölgeden kar ederse ve elde ettiği parayı Kıbrıs’tan hareket ettirip de Türkiye’deki hesaplarına göndermek isterse, %15 vergi ödemek zorundadır. Ödemezse bunun çok büyük cezası vardır. Durum böyle olunca da yatırımcı ben zaten vergisini ödediğim bir yatırımı neden başka ülkeye yapayım diye sorgular. Serbest Bölge’ye yatırımcıların gelmemesinin nedenini KKTC’nin tanınmaması değildir. Çünkü ticarette tanınmamak diye bir şey söz konusu değildir. Güney hariç dünyanın her yerinde KKTC faturası geçerlidir. Buna rağmen özellikle Türkiyeli iş adamları KKTC’de kar ettiği zaman o parayı Türkiye’deki hesaplarınıza transfer edemiyor, ettiği an %15 vergi ödüyor. Bu nedenle de kimse yatırım yapmayı tercih etmiyor’ dedi.

“35 YILDIR İNSANLARI KANDIRDINIZ”
KKTC’deki pek çok ekonomistin de ülkede vergi avantajı olduğunu dile getirdiklerine dikkat çeken Saydam, ülkede vergi avantajının olmadığını söyledi. Saydam; “Bu ülkenin vergi avantajı yoktur. Burada %0 ile edinilen karı biz o para Türkiye’ye gittiği zaman %15 vergiyle zaten ödüyoruz. Bu %0 doğru olsaydı herkes gelip buraya yatırım yapardı. Çünkü herkes vergi avantajını kullanmak ister” dedi. Dünya üzerinde %0 diye bir vergi olmadığını ifade eden Saydam, vergilendirilmemiş bir paranın temiz bir kazanç olamayacağını söyledi. En kısa zamanda serbest bölgeler konusunda Türkiye ile bir anlaşma yapılması gerektiğini belirten Saydam böylelikle yatırımcıların teşvik edilebileceğini savundu. Ülkeye yatırım yapılmamasının nedenlerinin ambargolar ya da aktarmalar olmadığını belirten Saydam, halkın 35 senedir bu söylemlerle kandırıldığını iddia etti. Saydam; “Sürekli ambargolar ve aktarmalar var diyorlar. Bu işi geçin artık. 35 yıldır bu insanları kandırdınız. Var olan ambargoların yükünü 1 iken 1000 gösterdiniz artık bunları geçin. Biz bu ülkede sermaye düşmanıyız. Sermayeye düşman olan bir liberal ekonominin büyüme şansı yoktur. Yarın bir gün bu cehalet ve bu bilgisizlikle AB’e girersek ekonomimiz biter. O nedenle düzenlemelerimizi buna göre yapmalıyız, rekabetimizi ona göre yapmalıyız’ dedi.

Tags:

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.