“Siyasilerin kendi beceriksizliklerini topluma ödettiği bir mantık ile yönetilen KKTC”

 Bu aralar herkes yeni Hükümetin 13.maaş ödeyebilmek adına elektrik tarifelerine yaptığı zammı konuşa dursun, Hükümet hiç oralı bile değil. Dövizde yaşanan  %30 luk yükseliş ile alım gücü iyiden iyiye azalan vatandaşa yönelik olarak %32 ye varan (kdv dahil) elektrik fiyatlarında artış yapan Hükümet, dün 13. Maaşların ödenebileceğine yönelik açıklamalar yapmıştır. Kimilerine göre büyük bir başarı olarak nitelendirilen bu uygulama, birçok kesim tarafından farklı sözler ile ifade edilmektedir !!!

Ekonomik gerçeklerden uzak olarak yapılan ve yapılacak olan bu artışlar ile büyük bir kesimin içine düşeceği “geçim sıkıntısı” nın hiç farkında dahi olmayan Hükümetin ekonomik açılımları sadece ve sadece bütçesini karşılayabilmek adına. KKTC de özel sektörde faaliyet göstermekte olan birçok şirket, yüksek girdi maliyetleri ve istikrarsız ekonomi yüzünden iflas ardına iflas etmeye devam ediyor. Vergi Yükünün %69 olduğu, fon uygulamalarının 8 tane Bakanın iki dudağı arasında Yasasız yürürlüğe girdiği Ülkemizde, bir de üzerine binen döviz ile elektrik maliyetlerindeki artışın ardından, Kamu Bütçesinden daha hızlı büyüyecek tek şey; KAYIT DIŞI EKONOMİ olacaktır.

Çalışan elemanların dahil tamamının kaçak çalıştırılmasının teşvik edilmekte olduğu bu yüksek maliyetli ortamda, kayıt altında işlem yapan dürüstler de cezalandırıldığına göre, artık herkes KAYIT DIŞI FAALİYETLERDE bulunmak için uğraş gösterecektir.

Kayıt Dışı Ekonomik faaliyetlerin hızla artacağı KKTC de, rekabete edebilmenin tek yolunun bu tip faaliyetlerin sayısının artması olduğu bir gerçektir. Başta Hizmet ve Üretim sektörü olmak üzere, İnşaat, Turizm v.b birçok sektörde kayıt dışı faaliyetlerde artış görülecektir.

Ticaret Odası tarafından hazırlanan “Kayıt Dışı Ekonomi” raporunun içeriğindeki bulgu ve önerilerin tam tersini uygulamaya koyan Hükümet, hiçbir direnç görmediği sürece bu artışlara devam edecek ve toplumun birçok kesimi de KAYIT DIŞI EKONOMİ ye yönlenecektir.

Güneyden yapılmakta olan kayıt dışı mal ve hizmet alımlarında son zamanlarda çok ciddi bir artış yaşandığı herkesin malumudur. Doğruya doğru, güney ekonomisi yükselen döviz de dikkate alındığında bugün için belirli ürünlerde Kuzey’den daha ucuz bir noktadadır. Halkın ciddi bir bölümü güney Kıbrıs’tan alışveriş yapmaya devam etmektedir. Edecek de…Biz Kuzeyde bu vergileri koymaya devam edelim, siz görün daha neler olacak.

Tabi bir de şöyle düşünmek gerek…Hükümet elektrik fiyatlarında %32 zam yaptığına göre, asgari ücreti de en az bu kadar artıracaktır. Aksi halde mevcut asgari ücret erimiş olacak (mevcut alım gücünden kayba uğrayacak) ve matematiksel olarak Hükümet vatandaşından direk olarak “Harç” almış olacaktır.

Ülkenin gerçeklerinden uzak, sadece kamu odaklı yönetilmekte olan KKTC bütçesinin iflası kaçınılmazdır. Bu gerçek karşısında adeta vatandaşı cezalandırırcasına yeni vergi ve artışlar uygulamaya koyan Hükümet ise bu tavrını değiştirmeyecektir. Hiçbir eylem yapmayan bu toplum da yapılan ve yapılacak yeni artışlar karşısında gün geçtikçe fakirleşmeye devam edecektir.

Ne geçmiş Hükümetlerin ne de mevcut Hükümetin, halkın beklentilerini karşılamak diye bir gayesi yoktur. Acaba başka ülkede var mıdır ki, kendi vatandaşını ekonomik anlamda bu kadar ezen ?

Siyasilerin yıllardan beri yaptığı hataların bedelini ödeyen ve ödemekte olan bu halk artık ayağa kalkmalıdır. Söylemleri ile yaptıkları bağdaşmayan Hükümetlerin ve Siyasilerin bu ülkede asla iktidara gelmemesi gerekmektedir.

Tabi bir de aynanın diğer yüzü var…Mevcut sistemi kullananlar. Kamunun paraya ihtiyacı var o yüzden vergileri yükseltiyorum deyip de, belirli çıkar odaklarına milyon Euro ödeyen, özel sektör büyüdükçe Kamu da büyümeli ve payını almalıdır bunun için de özel vergiler konabilir söyleminde bulunan ve tasarruf için elektrik fiyatlarına zam yaptığını açıklayan bir Hükümet’in, bundan sonra yapacağı hiçbir icraat beni şaşırtmaz.

Siyasilerin kendi beceriksizliklerini topluma ödettiği bir mantık ile yönetilen KKTC yi çok daha günler beklemektedir. Bu ekonomik yok oluş içerisinde inanın bu günleri dahi mum ile arayacağız…

Geçtiğimiz haftaki yazımı Kendi Ülkesine İnanmayan Siyasetçiler Söylüyorlar!!!” okuyanlar hatırlayacaklardır… “Bu KKTC ekonomik olarak kendi ayakları üzerinde duramaz…”

Bu söylem KKTC Hükümet Partisinin ve KKTC Muhalefet Partisinin ortak söylemi. E baylar size sorarlar o zaman, ne işiniz var o Meclis çatısı altında? Cevap malum; SHOW ve şahsi çıkar sağlamak adına…Kolay gelsin sizlere…..

Tags:

No responses yet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir